piątek, 08 kwiecień 2016 15:57

Nie będzie bezpośredniego połączenia autobusowego Kampusu UwB z centrum miasta

Otrzymaliśmy odpowiedź na naszą petycję dotyczącą bezpośredniego połączenia autobusowego Kampusu Uniwersyteckiego z centrum miasta. Niestety, ale Prezydent nie zgodził się na to by takie połączenie powstało.

Wysłaliśmy do Rady Miasta i prasy nasze oświadczenie w tej sprawie:

Oświadczenie

Stowarzyszenie Miasto Mieszkańców wystosowało 7 marca 2016 roku, do Prezydenta Białegostoku, petycję dotyczącą bezpośredniego  połączenia komunikacją miejską Kampusu Uniwersyteckiego z centrum miasta. Petycję podpisało ponad dwieście osób. Dostaliśmy odpowiedź na naszą petycję, z której dowiadujemy się, że taka linia nie powstanie gdyż: „Urządzenie specjalnej linii, wahadłowo łączącej Plac Uniwersytecki z Kampusem, przy obecnej liczbie studentów jest nieuzasadnione a także niemożliwe do realizacji, choćby w kwestii dopasowania godzin i częstotliwości kursowania autobusów do „rytmu pracy” Uniwersytetu”. W odpowiedzi stwierdzono także, że na teren Kampusu autobusy niemiałyby jak wjechać. Poza tym w pobliżu znajdują się inne linie autobusowe.

Oczywiście można się z tymi argumentami zgodzić lub nie. Sam koszt funkcjonowania zarządów trzech spółek komunikacyjnych zamiast jednego jest naszym  - i nie tylko naszym – zdaniem  niczym nieuzasadniony i tam trzeba szukać pieniędzy na nowe trasy autobusów.   W odpowiedzi całkowicie nie bierze się pod uwagę tego, że petycję podpisały w większości osoby związane w jakiś sposób z uniwersytetem, dla których takie połączenie jest potrzebne, a warunki pogodowe nie zawsze zachęcają do spacerów.

W naszej petycji apelowaliśmy co prawda o utworzenie nowego połączenia autobusowego, jednak bierzemy pod uwagę alternatywne rozwiązania. Skoro wiec nie da się, z jakichś przyczyn, utworzyć nowej linii, można przecież w prosty sposób skorzystać z połączeń istniejących, tylko nieco zmodyfikowanych. Można by było przecież zamienić część trasy autobusu linii 11 – Słoneczna, Wiosenna -  z częścią trasy linii 3. Koszt zamiany byłby właściwie symboliczny, a  jednak zmieniający wiele.

Mamy nadzieję, że Radni zajmą się sprawą połączenia autobusowego Kampusu z centrum miasta.

Rada Miasta

media