niedziela, 24 marzec 2019 16:26

Petycja w sprawie zielonych przystanków

Adaptacja do zmian klimatycznych wymaga szeroko zakrojonej polityki miejskiej dotyczącej zieleni oraz zagospodarowania wód opadowych. Jednym ze sposobów niwelowania skutków zmian klimatycznych w mieście jest budowa wiat przystanków autobusowych z dachami obsadzonymi zielenią.

Przystanki takie spełniałyby kilka funkcji. Zieleń dawałyby cień w słoneczne dni, a jak wiadomo dach wiaty przystankowej potrafi rozgrzać się nawet do 45°C, jednak pokrycie takiego dachu roślinnością obniża znaczącą temperaturę poprawiając komfort oczekiwania na autobus. Poprawa wilgotności i mikroklimatu związana z gromadzeniem oraz odparowywaniem wody jest ważna dla alergików, osób chorych na astmę oraz ludzi starszych i dzieci. Jakość takiego powietrza też jest lepsza. Zielone przystanki zatrzymywałyby wody opadowe przyczyniając się do ograniczania miejscowych podtopień.

Przystanki obsadzone roślinnością pnącą mogą też być jednym ze sposobów walki z miejskim smogiem gdyż roślinność absorbuje zanieczyszczenia powietrza spowodowane przez samochody.

Przykładem praktycznej realizacji budowy takich przystanków może być Radom gdzie wprowadzono projekt pn. „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia”. Wiele miast w Polsce wprowadza lub zamierza wprowadzić takie przystanki m.in.: Wrocław, Kraków, Warszawa, Siemiatycze oraz w wielu miastach Europy, m.in. w Londynie i Eindhoven.  Białystok mógłby dołączyć do tych miast.

Kilka przykładów takich przystanków. Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.fpiec.pl

Przedstawiciel stowarzyszenia