poniedziałek, 26 lipiec 2021 16:40

Odpowiedź Departamentu Gospodarki Komunalnej dotycząca działań w sprawie zalewania Białegostoku

Dostaliśmy odpowiedź na nasze pytania dotyczące tego, co Miasto robi by przeciwdziałać zalewaniu. Nie możemy powiedzieć, że nic nie robi, bo robią. Na wielu ulicach buduje się lub wybudowało nowe kanalizacje odprowadzające wodę, przebudowano staw w rejonie ulicy Podleśnej,  wybudowano kilka zbiorników retencyjnych, itd. Ciekawa jest wielkość wszystkich parkingów posiadających powierzchnie przepuszczalne. Ich łączna powierzchnia to 9000 m2. pełnowymiarowe boisko piłkarskie ma powierzchnię nieco powyżej 7000m2. tak więc nie jest to powalająca wielkość. Okazuje się też, że urzędnicy miejscy nie wiedzą jaka jest powierzchnia zielonych dachów w budynkach wybudowanych od 2017, a samo miasto Białystok nie wybudowało żadnego budynku z takim dachem. To dziwne, bo według tego co mówiono podczas audycji w Radio Białystok, urzędnicy proponują by inwestorzy budowali budynki z takimi dachami oraz z innymi urządzeniami zatrzymującymi wodę, a wiec przeciwdziałającymi podtopieniom. Można więc domniemywać, że nikt nie skorzystał z tych rad. Kolejnym punktem budzącym nasze zaniepokojenie, to wieloletnie już analizowanie problemu zalewania wciąż tych samych miejsc. W czasie gdy urzędnicy analizują pojawiły się już nowe miejsca podtopień. Tak więc, zamiast rozważać, potrzebne jest podjęcie konkretnych działań. Opracowano również dokumentację dotyczącą zagospodarowania śródmiejskiego koryta rzeki Białej, która została przekazana do Departamentu Inwestycji. Tak więc czekamy na realizację.